شناسه خبر: 23575   
تاریخ انتشار: 1395/10/27 22:37
سایت وبلاگی "یزد تو" نوشت:
«ایرباس» یا «رأی‌ساز»؟!
«ایرباس» یا «رأی‌ساز»؟!
سؤال مهمی که ممکن است پیش بیاید این است که چطور از یک سو از تحویل یک هواپیمای دست دوم اینقدر خوشحال و ذوق‌زده است و یک طرف هم به این مسئله تا این میزان منتقد؟!

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو  ،سایت وبلاگی "یزد تو" منتشر کرد :

1-بازیکنان فوتبال بعد از گل زدن انواع خوشحالی‌ها را از خود بروز می‌دهند، برخی مواقع آن‌ها با حرکاتی عجیب ابراز خوشحالی می‌کنند. به عنوان نمونه چندی قبل بازیکنان تیم ملی فرانسه برای ابراز خوشحالی کفش بازیکنان گل‌زن را بوسه می‌زدند. تصاویری که از تحویل ایرباس دست دوم فرانسوی در رسانه‌ها منتشر شده، ذوق‌زدگی‌های برخی مسؤلین دولتی از جمله وزیر راه و شهرسازی را به گونه‌ای نشان می‌دهد که خود به خود یاد همان ابراز خوشحالی بازیکنان فوتبال می‌افتم. البته خوشحالی آن‌ها از گلی است که به دروازه حریف وارد کرده‌اند نه دریافت گل از حریف! این خوشحالی دولتی‌ها البته من را خود به خود به بخشی از سخنرانی تبلیغاتی جناب روحانی در خردادماه سال 92 در ورزشگاه شهید شیرودی انداخت که گفته بود: «من عزت و غرور ملی ایرانیان را بازخواهم گرداند»

2-سؤال مهمی که ممکن است پیش بیاید این است که چطور از یک سو از تحویل یک هواپیمای دست دوم اینقدر خوشحال و ذوق‌زده است و یک طرف هم به این مسئله تا این میزان منتقد؟! اگر این اقدام میمون و مبارک و به نفع منافع ملی و کشور است که همگان باید از آن شاد باشند و اگر هم غیر از این است پس چطور می‌شود که مقامات ارشد دولت اینچنین از آن ذوق‌زده‌اند؟!

3-در پاسخ به سؤال مذکور باید گفت تردیدی نیست که ترمیم ناوگان هوایی کشور امری پسندیده است و یقینا هیچ فرد دلسوزی مخالف این مسئله نیست، لکن در این هم تردیدی نیست که با توجه به شرایط فعلی حاکم بر دیگر حوزه‌ها و با توجه وضعیتی که دیگر ناوگان‌ها مانند ناوگان ریلی دارد که چندی قبل شاهد نتیجه آن هم بودیم، اولویت به هیچ عنوان با ناوگان هوایی نیست و در شرایط طبیعی و عادی هیچ عقل سلیمی اولویت اصلی کشور را رها نمی‌کند و به حوزه‌ای بپرازد که اولا به هیچ عنوان در اولویت نیست و ثانیا نیازهای پنج درصد جامعه را پوشش می‌دهد!

4-نکته مهم دیگر اینکه باید توجه داشت تحویل یک عدد ایرباس دست دوم به کشور با چه هزینه‌ای صورت گرفته است. فارغ از هزینه‌های ملی، هزینه‌های دیپلماتیک و سیاسی و امتیازهایی که برای این مسئله به طرف غربی داده شده نیز قابل بحث است.

5-اینکه چه چیزی موجب شده تا این مسئله برای دولت‌مردان محل اهمیت باشد و با وجود انتقادهای فراوان کارشناسان و منتقدین –تا جایی که فلان کارشناس سیاسی که از نظر دستبه‌بندی‌های سیاسی در جناح دولت قرار می‌گیرد هم نسبت به آن منتقد است- دولتی‌ها اینگونه از آن ذوق‌زده باشند، به کارکردهایی مربوط می‌شود که این مسئله برای آن‌ها دارد. فارغ از نوع نگاه و رویکرد سیاسی حاکم بر دولت که اولویت دادن به مسائل اینچنینی جز لاینفک آن است، کاربردی هم که اضافه شدن یک عدد ایرباس چند ماه قبل از انتخابات می‌تواند از نظر سیاسی برای دولتی‌ها داشته باشد برای آن‌ها محل اهمیت است. در واقع ایرباس اگر چه برای منتقدان و دلسوزان کشور ایرباس محسوب می‌شود که برای آن هزنیه‌های زیادی داده شده و اصلا اولویت فعلی کشور هم نیست اما باید توجه داشت این ایرباس برای دولت بیش از آنکه ایرباس باشد «رأی‌ساز» است و همین مسئله‌ای است که موجب شده تا آن‌ها بدین حد از ورود آن به کشور خوشحال و ذوق‌زده باشند.

حمیدرضا زارع

تلگرام حرف تو
captcha